poniedziałek, 11 lipca 2016

Mazurska palinocka, czyli Mazury po mazursku






 Mazurska palinocka, czyli Mazury po mazursku”to tytuł naszego projektu, którego bezpośrednimi uczestnikami są mieszkańcy powiatu mrągowskiego. Wystartowaliśmy w stolicy regionu w Olsztynie na Nocy Świętojańskiej prezentując tradycyjny obrządek mazurskiej palinocki, to szczególnie ważny dzień związany z przesileniem wiosenno letnim. Spotkaliśmy się w Parku Centralnym nad rzeką Łyną uczyliśmy mieszkańców i turystów wykonywać wianki z roślin zebranych na mazurskiej łące. W dniu 24 czerwca zaproszeni przez grupę Archipelagu Kultury Warmii i Mazur pokazaliśmy piękno nieznanej kultury mazurskiej, ucząc w sposób prosty odtwarzania kultury mazurskiego regionu.



Nasz projekt prezentowaliśmy na spotkaniach z członkami Mrągowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także zaistnieliśmy na kilku ważnych wydarzeniach np. . Projekt wzbudza ciekawość wśród mieszkańców naszego regionu, opowiadaliśmy o nim na antenie Radia Zet Gold Mrągowo. W pierwszych dniach lipca, w trakcie Dni Miasta Mrągowa, na specjalnym stanowisku wspólnie z animatorem projektu Sławkiem Stefaniakiem pokazaliśmy efekty prac badawczych https://www.facebook.com/mazury.po.mazursku/photos/?tab=album&album_id=1129418643782255



Udostępniamy dokumentację zebraną w Muzeum Owczarnia oraz uzyskaną w bibliotece w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, które odwiedziliśmy razem z Ządźborską Gburką – postać wykreowana w ramach działań animacyjnych. Wykonaliśmy sesję fotograficzną do prezentacji. Zbieramy fotograficzną dokumentację dotyczącą kroju męskiego stroju, pomocą służą nam pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Mrągowie.

Nasz projekt posiada swoją stronę na Facebook, tam na bieżąco relacjonujemy nasze działania. Zapraszamy do obejrzenia materiałów, które już zebraliśmy. https://www.facebook.com/mazury.po.mazursku/?fref=ts

Znajdziecie tam pokaz zwyczaju mazurskiej palinocki, w której uczestniczyliśmy wspomagając siła naszych rąk zespół Mazurska Kosaczewina z Windykajmach. Powstała relacja TV Kętrzyn, w której możecie zobaczyć jak działamy. PALINOCKI mazurskie odbywają się przez całe lato.



W ramach projektu przewidziano działania, które posłużą stymulowaniu aktywności lokalnej społeczności, wzmacnianiu partycypacji obywatelskiej, podnoszeniu świadomości faktu walorów kulturowych i przyrodniczych regionu. Stwarzamy przez wspólne działanie szansę na zaistnienie w projekcie dzieciom o młodzieży, co daje możliwości aktywnego trybu życia, nauki rękodzieła inspirowanego Mazurami. Celem projektu jest uświadomienie dziedzictwa niezwykłych kultur Mazur. Ważne dla nas jest sukces , otóż nawiązaliśmy współpracę z Mazurską Radą i pracujemy dalej wspólnie nad odtworzeniem mazurskiej gadki. Mamy taki plan by włączyć do współdziałania szerokie rzesze mieszkańców 3 gmin, bo naszym celem o charakterze dobra wspólnego jest zaspokojenie konkretnych potrzeb lokalnej społeczności tzn. budowanie poczucia tożsamości i dumy z posiadanej wspólnej przeszłości.



Pracujemy z Parafią Ewangelicko Augsburską i organizatorami największego wydarzenia w regionie VI Festiwalu Kultury Mazurskiej w Sorkwitach. Podczas Festiwalu odbędzie się prezentacja zabranego przez nas zbioru wiedzy z zakresu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Planujemy warsztat aktywizacji młodzieży. Dziś zapraszamy wszystkich na Festiwal Kultury Mazurskiej podczas którego będziemy mieli panel pt. Mazury po mazursku. Naszym gościem będą twórcy ludowi Anna i Stanisław Bałdyga, którzy na warsztacie tkackim będą pokazywać jak powstaje strój mazurskiego gbura ( dawna nazwa gospodarza)

Zapraszamy do naszego stanowiska w dni Kultury Mazurskiej w Sorkwitach a także na zajęcia w trakcie imprez z Mrągowie Kłobuki Fest oraz podczas Pikniku Country. Pokaz święta mazurskiej Palinocki, dokonany na podstawie rozmów i wywiadów odtwarzających zapomnianą tradycję odpowiada na potrzebę informowania o właściwym postępowaniu w ochronie historii mieszkańców Mazur.



W trakcie festiwalu porozmawiamy o zasadach ochrony dziedzictwa niematerialnego zawartych w konwencji UNESCO. Włączenie w ochronę tożsamości regionalnej pracowników JST oraz działaczy NGO i wolontariuszy, uczniów ze szkół, mieszkańców 3 gmin powiatu mrągowskiego jest jednym z celów projektu. Zadania są realizowane wspólnymi siłami mieszkańców i instytucji życia lokalnego – samorządów, przedsiębiorców i organizacji społecznych, w sposób przemyślany tworzymy zasoby lokalnej kultury, naturalne, kultury społeczne, ludzkie i finansowe, angażujemy media lokalne i dziennikarzy obywatelskich.



JESTEŚMY AKTYWNI LOKALNIE Widzimy konieczność wsparcia tego przedsięwzięcia przez zamieszkałe społeczności w powiecie mrągowskim. W Mrągowie i Sorkwitach a także w prezentacje w Wydminach i Pieckach, w rakach projektu odbędą się zajęcia odtwarzające historię Palinocki, której centralną postacią jest gospodarz dawnej zwany gburem. Warsztaty będą połączone z pracą nad tradycją dawnego rękodzieła, prezentacją tkactwa z regionu, a także badaniem mazurskich zwyczajów związanych z codziennym życiem społeczności lokalnej. ZAPRASZAMY !



Zofia Wojciechowska, Sławomir Stefaniak, Czesław Ilwicki, Zofia Ilwicka, Renata Badaczewska, Dominik Wojciechowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję serdecznie za pozostawiony komentarz pod tym postem