Naszym gościem specjalnym na IV Horti Festiwalu będzie dr inż. Katarzyna Kowalcze, z urodzenia, sercem i duchem poznanianka (rocznik 1970), choć „czasowo” przebywająca od ponad 30-stu lat w Warszawie.
Przedstawiamy doktor Katarzynę Kowalcze naszego Gościa IV HortiFestiwalu. Nasza Pani Doktor bierze udział w plebiscycie Dietetyk Roku 2017 r.
Głosujemy Tu
Głosujemy Tu
![]() |
dr inż. Katarzyna Kowalcze - Dietetyk Roku 2017 |
Instytut Hortierapii: Proszę nam opowiedzieć o sobie.
dr Katarzyna Kowalcze: Jestem dietetykiem klinicznym, pracują jako adiunkt i nauczyciel akademicki w Katedrze Dietetyki i Oceny Żywności Instytutu Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie.
Absolwentka Wydziału Dietetyki Studium Medycznego w Poznaniu (ukończone
z wyróżnieniem w 1990 roku), Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji w Warszawie, na którym ukończyła studia I° (2004 rok) , II° (2006 rok) i III ° (2012 rok).
Podnosząc kwalifikacje ukończyłam z wynikiem bardzo dobrym podyplomowe studia z zakresu żywienia klinicznego i opieki metabolicznej w Medycznym Centrum Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, obecnie finalizuję także podyplomowe studia pedagogiczne w Akademii Humanistyczno-Pedagogicznej w Łodzi.
Moja praca dyplomowa pod tytułem „Dietoterapia w celiakii” otrzymała wyróżnienie. Natomiast zakres pracy doktorskiej (obronionej z wyróżnieniem) pt. „Wpływ dietoterapii i postępowania farmakologicznego na wyrównanie metaboliczne osób z cukrzycą typu 2”, realizowanej w Katedrze Dietetyki Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka Konsumpcji warszawskiej SGGW, obejmował wdrożenie autorskiej metody dietoterapii opartej na systemie wymienników węglowodanowych w grupie otyłych osób z cukrzycą typu 2 z cechami zespołu metabolicznego, a także ocenę insulinooporności i zmiany parametrów antropometrycznych oraz biochemicznych w grupie badanych osób.
Doświadczenie zawodowe zdobyte w trakcie 23 letniej pracy w wysokospecjalistycznej Klinice Endokrynologii i Diabetologii oraz w Poradni Dietetycznej i Chorób Metabolicznych Szpitala MSW w Warszawie, pozwala mi na wdrażanie najbardziej skomplikowanych zaleceń dietetycznych w najprostszy dla pacjentów z możliwych sposobów. Stanowi też punkt wyjścia do prowadzonych badań naukowych, ściśle związanych z głównym nurtem zainteresowań, to jest dietoterapii chorób metabolicznych i endokrynologicznych różnych grup wiekowych.
Jestem uczestniczką i prelegentką wielu konferencji. Z sukcesem od kilku lat realizuję autorskie cykle szkoleniowe dla studentów dietetyki i nauk pokrewnych z zakresu dietetyki klinicznej, odpowiadając na realne potrzeby rynku, przemierzając Polskę wzdłuż i wszerz. Kursy i warsztaty dotychczas realizowane były w Gdyni, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.
Dodatkowym aspektem aktywności zawodowej jest współpraca z firmami szkoleniowymi i farmaceutycznymi, a w ramach niej, prowadzenie wykładów, szkoleń, warsztatów, kursów i seminariów z zakresu dietetyki klinicznej i dietoprofilaktyki chorób cywilizacyjnych, a także realizacja projektu Miasta Stołecznego Warszawy „Zdrowy Uczeń” dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Także w ramach projektu Miasta Stołecznego Warszawy prowadzę wykłady w Szkole Rodzenia dotyczące zasad dietoterapii w okresie ciąży i karmienia piersią.
Ponadto pracuję jako edukator diabetologiczny wdrażając unikatowy program edukacyjny dla diabetyków Conversation Map, certyfikowany przez Healthy Interactions i International Diabetes Federation. Dewiza zawodowa: Nie ma diety cud, ale jest skuteczna dietoterapia.
Członek towarzystw naukowych:
Polskiego Towarzystwa Dietetyki, Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii, Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.
Prywatnie jestem mamą magistranta Katedry Amerykanistyki Wydziału Prawa i Administracji UKSW w Warszawie i absolwenta European Academy of Diplomacy.
Dla zachowania kondycji wolne chwile spędzam na rowerze, najchętniej nad Bugiem i Liwcem, a najlepszym „odstresowywaczem” jest pielęgnacja ogrodu. Zimą rower zamieniam na narty biegowe, ale największą pasją jest motosport i rajdy samochodowe.
Zapraszamy na spotkanie z doktor Katarzyną Kowalcze w Mrągowie
Gratuluję cennej inicjatywy i pozdrawiam :-)
OdpowiedzUsuń