sobota, 5 sierpnia 2017

Uczymy się na dobrych przykładach i w partnerstwie " Grunberg z Condom i Mrągowo - 25 lat partnerstwa"



Wiadomo od dawna, że podróże kształcą. Chcę podzielić się wrażeniami z wyprawy mieszkańców Mrągowa do Grunberg, miasta partnerskiego leżącego w Hesji, w Niemczech. Hesja mnie oszołomiła gościnnością mieszkańców i niezwykłą historią średniowiecznych miast, w których zachowały się do dziś nienaruszone przez pożogi wojenne przepiękne budynki w stylu pruskim. 




 Wizyta Mrągowian w Niemczech związana była z Jubileuszem Miast Partnerskich.  Szczególnie ujęła mnie wyjątkowa atmosfera spotkania,  wielokulturowość ludzi, którzy na co dzień mieszkając w różnych częściach Europy znajdują ze sobą wspólny język zainteresowań. Mimo wielu tysięcy kilometrów dzielących Mrągowo – Condom we Francji i Grunberg w Niemczech czujemy mocno, że tworzymy wspólnotę, a dzięki idei partnerstwa Mrągowianie w maju mieli możliwość odwiedzić Grunberg i nawiązać kolejne przyjaźnie. Grunberg - miasto partnerskie Mrągowa, w którym przygotowano dwie ważne jubileuszowe uroczystości. 





25- lecie partnerstwa Mrągowa i Grunberg i drugi ważny jubileusz, 45 lecie partnerstwa Grunberg z Condom jest wyjątkowe pod każdym względem.  Efektem działania Stowarzyszenia Miast Partnerskich, który za sprawą woli działania mieszkańców  staje się  sojuszem na rzecz dialogu między narodami.  Podczas naszej wyprawy zwiedzaliśmy starówkę miasta Grunberg, miejsce z miniaturą dawnego domu Marcina Lutra,  poznaliśmy także kilka sposobów na ciekawe przygotowanie ekspozycji i uczyliśmy się wykorzystania multimediów do prezentacji wystaw muzealnych, znakowania szlaków turystyki historycznej. 






Podobało mi się szczególnie w Muzeum Szpital, przed którym usytuowano apteczny zielnik, a zwiedzający ten obiekt o każdej porze dnia mają dostęp do interaktywnej ścieżki poznawczej. 





Zauważyłam, iż sam budynek ma bardzo innowacyjną i nowoczesną architekturę, nieinwazyjnie wkomponowaną w krajobraz przyrodniczy i część zabytkową miasta.




Miasto Grunberg jest nazywane zielonym wzgórzem, gdyż cała okolica pokryta jest gęstym drzewostanem, wielowiekowe dęby, lipy i buki oraz ogromne sosny tworzą uzdrowiskowy klimat.  Dodam, że do dzisiejszego dnia w mieście można zobaczyć jak wygląda studnia i sieć akweduktów doprowadzająca doskonałej jakości wodę do produkcji piwa  z którego do dziś słynie Grunberg. Miasto opisane jest systemem QR kodów ułatwiające zwiedzanie na szlaku turystyki pieszej i rowerowej,  wielorakość  różnorodnych fontann miejskich, przy których usytuowano założenia parkowo ogrodowe sprzyja swobodnej atmosferze do wypoczynku i korzystania z miejsce do rehabilitacji. 



Wizyta delegacji bardzo owocna w nowe kontakty, a ja w trakcie pobytu Grunberg mieszkałam u tzw. rodziny goszczącej Christel i Waltera Reeh. Dom w podmiejskiej osadzie Allendorf, w której przez ponad 40 lat pan Walter pracował jako nauczyciel historii ozdobiony jest snycerskimi pracami gospodarza.  Nasi gospodarze przez kilkadziesiąt lat w swoim mieszkaniu stworzyli Muzeum Regionalne. Obok zabytkowych przedmiotów stanowiących pamiątki rodzinne jak również historyczny przekaz miasteczka w którym dzisiaj mieszkają toczy się codzienne życie. Mieliśmy szczęście przez 5 dni przeżyć eksperyment i wziąć udział w ich życiu.  Christel i Walter to ludzie szczególni, ich otwartość na innych i chęć niesienia pomocy,  jak również potrzeba poznawania innych kultur stworzyły niesamowitą przestrzeń do naszych rozmów. Walter doskonale posługuje się j. angielskim, a zatem komunikowaliśmy się ze sobą w różny sposób. 





Grünberg (od słów grün = zielony i Berg = góra) Miejscowości partnerskie: Condom, Francja Mrągowo, Polska

Wielkim przeżyciem dla nas wszystkich, zarówno delegacji francuskiej mrągowskiej, jaki gości rodzin goszczących była wspólna wizyta w Punkcie Alfa ( Alpha),  w którym dziś usytuowano specyficzne muzeum pokazujące historię istnienia granicy niemiecko niemieckiej, mechanizm historii powstania systemu zasieków i skutki funkcjonowania zimnej wojny.







Pięć niezapomnianych dni w Grunberg.
 Autorką tych ręcznie wykonanych herbów miast partnerskich 
jest moja towarzyszka podróży Teresa Matuszewska Nejman.



 Kulminacyjnym momentem wizyty była uroczystość jubileuszowa, w której wzięliśmy udział wspólnie z delegacją oraz Burmistrz naszego miasta i zaproszonymi gośćmi.






To było naprawdę piękne, że mogliśmy razem świętować partnerstwo 3 miast. Przez dziesięciolecia budowaliśmy mosty między nami, od teraz ja także jestem budowniczym i z tego cieszę się najbardziej.


 Ciepłe przyjęcie występu zespołu „Sukces” i Agaty Dowhań napawa radosną dumą.  Nasza mrągowska młodzież zaprezentowała się wspaniale, nowoczesne aranżacje ludowych utworów przypadły do gustu gospodarzom Christel i Walterowi, widać uśmiech na zdjęciu. 



Spędziliśmy wiele miłych chwil w cudownym i pomysłowo urządzonym ogrodzie 
Christel i Waltera Reeh, którym serdecznie dziękuję za gościnę i czas nam poświęcony.












Razem  z gospodarzami oglądaliśmy szkołę, w której Walter uczył historii, a to obiekt o specyficznej infrastrukturze, dostosowany przede wszystkim do wszystkich potrzeb sprawnej edukacji uczniów . Widać tu nadrzędny cel: wspieranie rozwoju potencjału ucznia, poprzez stworzenie dużej różnorodność pracowni, zastosowane rozwiązania techniczne zapewniające komfort pracy. A dodam, że budynek pokryty jest malowidłami wykonanymi przez uczniów, dla nas było ciekawe, gdyż są to swego rodzaju uczniowskie graffiti.  



Pragnę nadmienić, że wspólnie z panią Teresą Matuszewską Nejman zaproszone zostałyśmy do codziennego uczestnictwa  w pracach rodziny, spędzając czas w przydomowym ogrodzie.  Zielona oaza Waltera i Christel  to znak czasów i potrzeb zachowania zdrowia społeczności, które jest mi szczególnie bliskie, gdyż opiera się na bezpośrednim kontakcie z naturą.  Walter działa w towarzystwie globtroterów, a Christel pracuje społecznie w Allendorf, gdzie niesie pomoc osobom najbardziej poszkodowanym, tam  prowadzi zbiórki żywności. 




W mojej pamięci pozostanie przede wszystkim, Climbach  i polska flaga nad domem Christel i Waltera zawieszona na nasze przywitanie, spokój miasteczka wokół, którego usytuowane są regionalne szlaki, zielenią się wzgórza, przez które biegną ścieżki rowerowe i niesamowicie gościnne gospodarstwa wiejskie, które także udało się nam odwiedzić. Sady i przydomowe ogrody, otwarte na gości i serwujące regionalny poczęstunek prosto z wiejskiej kuchni.  Zwiedziliśmy także Fuldę  -  to jeszcze jedno miasto Hesji, które zachwyca budownictwem, ogrodami i zabytkami. Wielokulturowość widoczna jest tu na każdym kroku. Przejechaliśmy przez kilkanaście godzin przez terytorium Niemiec, Polski i mieliśmy możliwość porównać nasze krainy.

 Mazury potrzebują nowoczesnego zarządzania i zmiany postrzegania wartości dysponowania dobrami gdyż nadrzędną wartością jest człowiek i jego chęć do współdziałania z innymi. 








Więcej zdjęć  znajdziecie na naszej stronie Instytut Hortiterapii na Facebook 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję serdecznie za pozostawiony komentarz pod tym postem