piątek, 8 kwietnia 2016

Mazurskie cebulice na wzgórzu Biskmarcka



KWIECIEŃ – miesiąc kwiatów. Jak sama nazwa wskazuje jest to miesiąc, w którym rozpoczyna się okres kwitnienia większości roślin ogrodowych.



W ogrodach kwitną kwiaty cebulowe pojawiają się ciemnoniebieskie szafirki (Muscari), żółte narcyzy (Narcissus) oraz różnokolorowe tulipany (Tulipa). Na trawnikach pojawiają się pierwsze białe i różowe stokrotki (Bellis) i żółte kwiaty mniszka lekarskiego (Taraxacum officinale). Na drzewach i krzewach zaczynają pojawiać się pierwsze liście. Kwitną krzewy ozdobne - migdałki (Prunus triloba) na różowo, forsycje (Forsythia) na żółto, a pachnąca czeremcha (Padus avium) na biało. Niekwestionowana królową wiosny jest magnolia (Magnolia) - posiada wyjątkowo piękne białe lub różowe kwiaty. Na kasztanowcach (Aesculus) zaczynają pękać pąki, z których wyrastają kosmate liście.





U nas kwitną na wzgórzu niebieskie cebulice syberyjskie. Scilla sibirica. Jest to niewielka roślina, osiągająca wysokość do 25 centymetrów, która kwitnie wczesną wiosną (najczęściej już w marcu i na początku kwietnia). Kwiaty niebieskie, fioletowe – kształtem przypominają zwisające dzwoneczki. Kwitną długo, spotkacie je też w maju i w czerwcu. Cebulica syberyjska - jest rośliną niewielką; wyrasta do wysokości 10-20 Kwiaty jej, w kształcie dzwonków (po 1-3 w kwiatostanie), zwieszają się jak pędzle. Kwitnąc w marcu, najczęściej mają barwę intensywnie niebieską, rzadziej białą. Jest najwytrzymalsza na mróz.Poszczególne odmiany różnią się między sobą wysokością, kolorem, kształtem i liczbą kwiatów na pędzie. Kwiaty jak widzicie ma dzwonkowate, zwieszające się, zebrane w grona, w których wiją się 10-15 kwiatów. Wyhodowano dużo odmian o rozmaitym zabarwieniu kwiatów: mogą one być niebieskie w różnych odcieniach różowe i białe. Różnią się też liczbą kwiatów w gronach.



Cebulice mogą rosnąć na każdej glebie, jednakże wiosną gleba powinna wilgotna, natomiast jesienią i w zimie umiarkowanie sucha. Rosną dobrze zarówno w pełnym słońcu, jak i na stanowisku północnym. Cebule sadzi się w sierpniu, wrześniu na głębokości 6-10 cm. zależnie od wielkości. W czasie bardzo ostrych zim powinno się posadzone cebulki dodatkowo przykryć liśćmi. Jeżeli rośliny znajdują się w miejscu zadrzewionym, to opadłe jesienią liście są wystarczającym przykryciem. Cebulicę najczęściej rozmnaża się przez siew nasion.Cebulica to jedna z najczęściej uprawianych małych roślin cebulowych. Rodzaje ten zawiera wiele odmian i gatunków.


 Oto nasza ządźborska cebulica...




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję serdecznie za pozostawiony komentarz pod tym postem