Zapraszam na wyjątkowe spotkanie z prezentacją repliki dawnego stroju mazurskiego. Chcemy nauczyć mieszkańców patrzenia na mazurskie dziedzictwo jak na skarb kultury i natury.
Potrzebna jest do tego głęboka przemiana świadomości i zmiana mentalności starszych i młodszych mieszkańców, którzy często zapominają o tym co okazuje się jest bardzo cenne dla turystów z zewnątrz - różnorodność form kulturowych Mazur, wyjątkowość mieszkańców i ich zwyczaje.
Powstaje w ten sposób Zielona Księga Mazur, zawierająca opowiastki o mazurskich codziennych zwyczajach i pięknie tajemnic mazurskiej przyrody. Projekt, który udało się nam realizować w oparciu o program Warmia i Mazury Lokalnie, ma także służyć badaniu i odtworzeniu regionalnego stroju mazurskiej (sensburskiej lub ządźborskiej gburki), dokonaliśmy rekonstrukcji takiego stroju z opisem i dokumentacją pracy nad wykonaniem z udziałem warsztatu tkackiego przez twórcę ludowego z Mazur.
![]() |
Zofia Wojciechowska i Anna Bałdyga w pracowni |
Widzimy ogromną potrzebę konsolidacji środowiska lokalnego wokoło tematu regionalnej historii stroju mazurskiego i integracji służącej budowaniu tożsamości z współczesnymi Mazurami.
W dalszym ciągu pracujemy nad Zieloną Księgą Mazur, gdyż w opisach zostaną zawarte etnobotaniczne bogactwa flory mazurskiej, chcemy stworzyć w/w dzieło multimedialne jako Zieloną Księgę Mazur. Dzieło popularyzatorskie o tradycjach mazurskich i przyrodzie. Instytut Hortiterapii działa przy wsparciu merytorycznym społecznych Ekspertów m.in z Centrum Badań nad Dziedzictwem Przyrodniczym i Kulturowym UWM.
![]() |
Spotkanie z naszym społecznym ekspertem p. Jadwigą Koszutską etno-kostiumologiem ( druga od lewej) |
Zielona Księga Mazur będzie powiązana z pracami artystycznymi pochodzących z tradycji mazurskich domostw.
Chcemy nauczyć mieszkańców patrzenia na mazurskie dziedzictwo jak na skarb kultury i natury. Potrzebna jest do tego głęboka przemiana świadomości i zmiana mentalności starszych i młodszych mieszkańców, którzy często zapominają o tym co okazuje się jest bardzo cenne dla turystów z zewnątrz - różnorodność form kulturowych Mazur, wyjątkowość mieszkańców i ich zwyczaje.
Zapraszamy na nasze spotkanie, któremu patronuje idea kawiarni naukowych zapoczątkowana przez Collegium Copernicanum.
W Giżycku 17.01. dyskusję organizuje Instytut Hortiterapii i MSMT Ernsta Wiecherta oraz Księgarnia "Odeon"
a prowadzi Zofia Wojciechowska
![]() |
Zofia Wojciechowska |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję serdecznie za pozostawiony komentarz pod tym postem