czwartek, 31 grudnia 2015

Nominacja dla Zofii Wojciechowskiej w 2015 r. do tytułu Strażnik Dziedzictwa RP

Na progu nowego,
 żegnając minione dni w podsumowaniu roku 2015 
wspominam ważne wydarzenie w moim życiu. 
Ważne w życiu zawodowym związanym z posiadanym wykształceniem
 i moją pasją działań łączącą w sobie 
dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze to;
 Nominacja dokonana przez Senatora RP Marka Konopkę 
i Burmistrz Miasta Mrągowo
oraz organizacje NGO Międzynarodowe
 Stowarzyszenie Miłośników Twórczości Ernsta Wiecherta



Zofia Wojciechowska
 Polskie Centrum Badań i Certyfikacji 

Nominacja do Nagrody Marszałka Senatu RP i tytułu 
STRAŻNIK DZIEDZICTWA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ 


Strażnik Dziedzictwa RP 
 Nominacja dla Zofii Wojciechowskiej 
Instytut Hortiterapii



W uzasadnieniu podano - przebieg działań i ich wpływ na zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz historycznego:  Jak przebiegała działalność kandydata w ramach prezentowanego projektu? Jak działania kandydata przyczyniły się do zachowania, ochrony, spopularyzowania wiedzy o elementach dziedzictwa kulturowego i historycznego? Jak zmieniło się życie lokalnej społeczności dzięki podjętemu działaniu? W jaki sposób działania kandydata przyczyniły się/ przyczyniają się do aktywizacji obywatelskiej lokalnej społeczności?

Zofia Wojciechowska w autorskim programie Mazury po mazursku
Sorkwity 2015 ( fot. Sławomir Stefaniak) 



Pani Zofia Wojciechowska jest od lat zaangażowana w prace nad ochroną niematerialnego dziedzictwa kulturowego, które stają się szansą rozwoju regionalnego dla Warmii i Mazur. Mając na uwadze współczesne wyzwania stawiane placówkom muzealnym i kulturalnym rekomenduję Panią Zofię Wojciechowska do Nagrody Marszałka Senatu RP Nagrody i Tytułu Strażnik Dziedzictwa Rzeczypospolitej Custos Monumentorum Rei Publicae.



Rekomendacja Burmistrz Miasta Mrągowa dla Zofii Wojciechowskiej
 do Nagrody Marszałka RP
 i tytułu
Strażnik Dziedzictwa RP


Doceniając działalność artystyczną i społeczną Zofii Wojciechowskiej jako prezesa Stowarzyszenia Zielone Dzieci oraz prezesa innowacyjnego Instytutu Hortiterapii , dodajmy pierwszej organizacji działającej na rzecz popularyzacji w całym kraju dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego oraz opartej na nim ogrodoterapii, pragnę podkreślić jej liczne zasługi dla ochrony naszego narodowego dziedzictwa. Pani Wojciechowska to aktywnie działająca od prawie 10 lat twórczyni i badacz kultury ludowej, posiadająca ogromne doświadczenie w zakresie działań kulturalnych bardzo szeroko pojętych. Warto podkreślić, iż jest ona dziennikarką mediów społecznościowych i artystką o ugruntowanej renomie, prace Zofii Wojciechowskiej  znalazły swoje miejsce w zbiorach Ośrodka Karta. Edukacja w zakresie ochronny kultury niematerialnej a także w tym ludowej jest dziś szczególnie silnym narzędziem budowania tożsamości lokalnych społeczności. Pani Wojciechowska od wielu lat dzieląc się swoją wiedzą  organizuje  i prowadzi  zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych w muzeach, szkołach i świetlicach terapeutycznych.  Wskazując na tę wyjątkową umiejętność nominowanej kandydatki rekomenduję Panią Zofię Wojciechowską z przekonaniem, że jest ona wyjątkową osobowością.

Zofia Wojciechowska -  Instytut Hortiterapii w Centrum Edukacji Ekologicznej
sport i innowacja zmienia Mrągowo 


W 2009 roku Pani Zofia Wojciechowska była współpracownikiem i społeczną współinicjatorką powołania pierwszego w RP stanowiska  ds. ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie, (jedynego do tej pory). Jest pomysłodawca i współorganizatorką licznych konkursów i programów związanych z ochroną i promocją sztuki ludowej, niematerialnego dziedzictwa regionalnego. Pani Wojciechowska dała się nam poznać jako świetna organizatorka i koordynatorka wielu konferencji naukowych, m.in. szkoleń dla wolontariuszy Muzeum Tradycji Kolejnictwa w Węgorzewie związanych z ratyfikacją Konwencji UNESCO z 2003 r. Członkini wielu organizacji, współpracująca z Domem Spotkań z Historią w Warszawie, i Radą Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku oraz członek wspierający Stowarzyszenie Twórców Ludowych, współpracownik Rady Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Posiadane przez Panią Wojciechowską doświadczenie wskazuje na ogromne zaangażowanie w działalność na rzecz wielu placówek zajmujących się muzealnictwem. Od 2009 roku Pani Wojciechowska do chwili obecnej wpracuje z Pełnomocnikiem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego ds. dziedzictwa niematerialnego w Urzędzie Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego wchodząc w skład społecznej Rady do spraw ochrony dziedzictwa niematerialnego Warmii i Mazur, jest interesariuszem Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Przyrodniczym Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie.     

                                              
Zofia Wojciechowska współpraca radiowa w studio Radia Zet Gold 
                                                                
            Zrozumienie roli placówek kulturalnych  dla rozwoju współczesnego muzealnictwa, posiadana wiedza dotycząca praw Konwencji UNESCO i ochrony wartości kultury niematerialnej, doświadczenie nabyte w bezpośrednich kontaktach z twórcami ludowymi gwarantuje, iż Pani Wojciechowska jest wyjątkowym kandydatem do Nagrody Marszałka Senatu RP. Pragnę zaznaczyć, że nasza kandydatka jest odznaczona wieloma nagrodami polonijnymi za upowszechnianie kultury – to wszystko daje rękojmię najwyższej jakości działań. Umiejętności i kreatywność Pani Zofii, jej liczne certyfikaty oraz praktyczne doświadczenie stwarza szansę na rozwój wielu innowacji w zakresie działań promocji i ochrony pamięci dziejowej. Pani Wojciechowska dała się poznać na spotkaniach Komisji Senackiej do spraw Polonii i Polaków poza granicami, walcząc dzielnie o prawa prasowe i zachowanie trwałości kontaktów Polonii z Macierzą. Wypada zauważyć, iż stale podnosi swoje kwalifikacje, prowadzi także istotne dla kultury mazurskiej badania. Obecnie ukończyła studia podyplomowe z zakresu Hortiterapii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Mając na uwadze jakość wykonywanych przez Panią Wojciechowską prac polecam ją jako profesjonalistkę pracującą z wielkim oddaniem.

Zofia Wojciechowska
 w 2015 r. została uhonorowana przez ZHP Hufiec Mrągowo tytułem
 Duma Naszego Miasta

Działalność dziennikarska Zofii Wojciechowskiej Programu POMOST w Radio Wnet : Od 2009 r. zaczęła pracę dziennikarską w internetowym Radia Wnet, w którym prowadzi autorską audycję Program Pomost, uczestniczy w Światowym Forum Mediów Polonijnych. Wspiera Festiwal Kultury Kresowej biorąc udział bezpośrednio w szkoleniach metodycznych i edukacyjnych dla Polonii. Społecznie pełni funkcję redaktora Kresowego Serwisu Informacyjnego, internetowej gazety publikującej informacje o Polsce i życiu Polaków na Kresach Wschodnich. Współpracuje z polonijnym kwartalnikiem "Rodacy" wydawanym na Syberii, "Nowym Dziennikiem" w Nowym Jorku (USA) oraz Polonią w RPA i redakcją Wiadomości Polonijne wydawane w Johannesburgu przez Zjednoczenie Polskie w RPA. Jest polskim przedstawicielem Magazynu Polonia w Chicago współpracowała z radiem WPNA 1490 w USA i innymi polonijnymi mediami. Współpracuje również z mediami regionalnymi m.in. Gazetą Olsztyńską.

Zofia Wojciechowska - autorka programu Ogrody Zdrowia Hortiterapii
 projektu Budżetu Obywatelskiego m. Mrągowwo

Działalność Pani Zofii Wojciechowskiej na przestrzeni lat wywarła znamienny wpływ na popularyzację mało znanego tematu historii emigracji Mazurów na Syberię. Ekspedycja badawcza podjęta przez p. Wojciechowską oraz jej korespondencja dziennikarska z Syberii zmieniła światopogląd na historię Polaków i Rosjan, tworzoną na przestrzeni wieków , dzięki jej staraniom zorganizowano w 2011 r. w Olsztynie przy wsparciu Sanatorów Marka Konopki i  prof. Ryszarda Góreckiego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko Mazurskiego pierwszą w Polsce naukową konferencję poświęconą temu zagadnieniu. Uruchomiony w środowiskach polonijnych program Pomost o charakterze edukacji kulturowej i przyrodniczej przyczynił się do stworzenia nowej jakości we współpracy polskich organizacji z rosyjskimi ośrodkami ekologicznymi oraz polonijnymi działającymi na polu ochrony zabytków kultury niematerialnej, w szczególności duchowej.

Zofia Wojciechowska dziennikarka 

Wprowadzenie przez p. Wojciechowską innowacji w kontaktach z Polakami za wschodnią granicą w tym zastosowanie nowych  technologii  m.in. komunikacji internetowej nadaje nowy wymiar dla społecznej archiwistyki, pozytywnie spełniającej zadania ochrony dóbr i tworzenia cyfrowego zasobu pamięci dziejowej.  Animacja społeczna jaka dokonuje się przez działania red. Zofii Wojciechowskiej stwarza przestrzeń do budowania partnerstw na rzecz ochrony i odtwarzania dziedzictwa kulturowego, popularyzowania zasad Konwencji UNESCO związanej z w/w dziedzictwem kultury niematerialnej.




Wyróżnienie działań Pani Zofii Wojciechowskiej stwarza unikatową szansę na nadanie nowego kierunku działaniom archiwistyki społecznej zgodnie ze współczesnymi wymogami budowania tożsamości społeczności lokalnych i zasadą aktywnego zachowania pamięci. Szansę na innowację i podstawę do tworzenia nowej jakości dla dziedzictwa kulturowego i obecnej kultury ludowej, niematerialnego dziedzictwa, innowacji w obszarze promocji i zarządzania dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym Warmii i Mazur. Dowodem tego niech będzie gazeta KRES[K]ÓWKA – przygotowana i opracowana przez p. Wojciechowską w trakcie pierwszego w historii Festiwalu Kultury Kresowej wydawnictwa społeczno – kulturalnego na rzecz utrwalenia wspólnego dziedzictwa kresowego przez grupę dziennikarzy z Litwy, Ukrainy, Białorusi oraz Polski Interaktywnego Biura Prasowego.

Zofia Wojciechowska i poetka Hanna Szymborska, aktorka Irena Telesz - Burczyk
 oraz Sławomir Stefaniak i Weronika Maścianica uczestnicy programu Listy z Mazur: 


 Wypada wymienić tu najważniejsze projekty, realizowane jako autorskie programy Zofii Wojciechowskiej:
1.         Ogród Cudów „Zielone Dzieciaki” – program edukacyjno - rehabilitacyjny o podłożu edukacji historycznej adresowany do dzieci i młodzieży z Polski i Polonii Obwodu Kaliningradzkiego oraz  Rosji. http://www.radiownet.pl/#/etery/zielone-dzieciaki
2.         Zielony Mikrofon -Akademia Radiowa Programu Pomost  2011 r.– warsztaty dla studentów socjologii, slawistyki i dziennikarstwa oraz liderów z Rosji w Sankt Petersburgu
3.         Zielona Akademia  zajęcia edukacji ekologicznej i warsztaty dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego w Rosji w Chakasji dla animatorów Polonii z Minusińska i Abakanu.
4.         Śladami Ojców – program dzięki, któremu udało się sprowadzić na Mazury w latach 2009 -2015 ponad 200 osób potomków dawnych Mazurów mieszkających w dwóch wisach mazurskich na Syberii
5.         Zielone Archiwum Mówionej Historii – realizowane jako społeczna archiwistyka wpisany do rejestru społecznych archiwów  Ośrodka KARTA, od 2007 r. w naszych działaniach posługujemy się metodą zapisu historii mówionej utrwalająca wspólne dziedzictwo historyczne i obyczajowe. Projekt prowadzony wśród Polonii świata i dziennikarzy Światowego Forum Mediów Polonijnych oraz uczestników kresowych spotkań
6.         Listy do świata – program wsparcia uczniów Polonijnego Liceum im. St. Kostki w Warszawie ( 2010-2014) animacji kulturowej http://www.radiownet.pl/#/publikacje/program-pomostswiatecznie-on-line
7.         Debata Polonijna – program prowadzony wspólnie z Magazynem Polonia z Chicago mający na celu dyskusję społeczną związaną z ustaleniem priorytetów współpracy dla polskich organizacji społecznych, lokalnych społeczności oraz środowisk polonijnych związanych z dziedzictwem kulturowym i potrzebą jego zachowania
8.         Sciptorium Mazurskie – program publicystyczno – radiowy w ramach, którego dokonano dygitalizacji wspomnień uczestników Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie w latach 2007-2013 a także wspomnień mieszkańców dawnych Mazur http://www.radiownet.pl/#/etery/sciptorium-mazurskie--2
9.         Program Pomost audycja nadawana w Radio Wnet dla Polonii świata http://www.radiownet.pl/#/etery/program-pomost wyróżniona dwukrotną nominacją i nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla Programu Pomost
10.       Ogród Chopina- Chopin Garden in Chicago program wsparcia ( 2009-2015) http://www.radiownet.pl/#/etery/chopin-garden
dla polonijnej inicjatywy utworzenia w centrum Chicago w parku miejsca spotkań z polską muzyką i kulturą  www.chopinmoumentincicago.com
11.       Kwiatkowo czyli zielone dyrdymały http://www.radiownet.pl/#/etery/kwiatkowo-czyli-zielone-dyrdymaly. Program edukacji ekologicznej i kulturowej dla najmłodszych realizowany wspólnie z Wszechnicą Ustawicznego Kształcenia i ZHP Hufiec Węgorzewo (2007-2011)
12.       Ogrody Zdrowia Hortiterapia dla Mazurów na Syberii i Polonii z KNOO Polonia w Abakanie – 2013 r. program 14 dni wolontariatu na terenie Chakasji na rzecz rozwoju edukacji ekologicznej, budowania więzi z Polską oraz podnoszenia kompetencji językowych i społecznych animatorów polonijnych. http://www.rodacynasyberii.pl/aktualnosc/102
13.       Klub Przyjaciół Jerzego Helwinga – program przywracania pamięci o dokonaniach pruskiego badacza flory mazurskiej żyjącego  na przełomie XVII i XXVIII w. w Angeborgu ( Węgorzewo) i Mazurzy łączą ludzi http://www.rodacynasyberii.pl/galerie/1/13
14.       Latarnik Polski Cyfrowej dla  Kresowiaków – program edukacji cyfrowej i popularyzacji metodo pracy nowych mediów w ramach projektu Listy z Mazur, podnoszący umiejętności i przeciwdziałający wykluczeniu cyfrowemu środowisk polskich na wschodzie
15.       Gadające dachówki www.gadajacedachowki.blogspot.com program edukacji historycznej i społecznej interakcji opartej na zachowaniu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego realizowany z prof. Stanisławem Czachorowskim i Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Przyrodniczym UWM www.gadajacedachowki.blogspot.com
16.       Śladami poetów Ernst Wiechert i K.I. Gałczyński – Mazury – Berlin – program woluntariatu realizowany w  2013 r. -2015 r.  wymiany 12 wolontariuszy z Mazur i Berlina służący utrwaleniu wspólnej historii opartej na twórczości dwóch pisarzy i poetów związanych z Berlinem i Mazurami
17.       Archipelagi Kultury Warmii i Mazur – program animacji kulturowej służący tworzeniu sieci animatorów kultury i dziedzictwa kulturowego oraz przyrodniczego w lokalnych społecznościach
18.       Mazury po Mazursku – program inicjujący działania nieformalnych grup animatorów kultury i społecznej archiwistyki w środowiskach defaworyzowanych, podejmujący działania pomocowe w małych miejscowościach powiatu mrągowskiego
19.       Mazurskie barwy Kresów- rubryka red. Zofii Wojciechowskiej w społecznym piśmie pn. Kresowy Serwis Informacyjny ( 2009-2015)
20.       „Pod mazurską bezpieczną strzechą” program obejmujący swym wpływem wsparcie m.in. dla dzieci z Ukrainy( m. Slowensko graniczące z linią frontu walk o Donieck.) https://www.facebook.com/zofia.wojciechowska.3/media_set?set=a.1012946962071938.1073742023.100000699316167&type=3&pnref=story
21.       Udział czynny poprzez warsztaty Zielonej Akademii w 3 edycjach Festiwalu Kultury Mazurskiej w Sorkwitach
22.       Interaktywne Biuro Prasowe 21. Festiwalu Kultury Kresowej – Projekt realizowany z polskimi dziennikarzami za wschodniej granicy oraz dziennikarzami polonijnymi z Rosji w ramach Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP mający na celu przybliżenie metod pracy poszczególnych redakcji oraz wspólną wyminę doświadczeń, podnoszenie kompetencji i budowanie więzi z Polską .  https://www.facebook.com/pages/Interaktywne-Biuro-Prasowe-21-FKK/413588695491595?fref=ts
23. Program Pomost w Chakasji http://www.rodacynasyberii.pl/aktualnosc/105 wpłynęły one wyraźnie na ożywienie i wzrost zainteresowania wspólną przeszłością.

W omawianym okresie od 2007 roku, Pani Zofia Wojciechowska  zrealizowała kilkanaście programów, wymienione i opisane zostały one w wielu periodykach, prasie polonijnej oraz lokalnej a także spopularyzowane na stronach internetowych mediów społecznościowych m.in. Radia Wnet.

program Pomost audycja autorska - Zofia Wojciechowska i jej goście:
Jolanta Wolski, Artiom Czernyszew, Jacek Wiejski Górski i Ola Turkiewicz
 - w studio nagraniowym Radia Wnet


Program 
LISTY Z MAZUR ZIELONA BIBLIOTERAPIA
REINTEGRACJA KULTUROWA I PRZYRODNICZA 
SPOŁECZNOŚCI LOKALNYCH

Zofia Wojciechowska z Heleną Piotrowską - pisarką i dokumentalistką regionalnej historii 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję serdecznie za pozostawiony komentarz pod tym postem