sobota, 11 października 2014
Horti Festiwal - zielone efekty
"Natura i Psychologia przeciwko cukrzycy" pod takim tytułem przebiegały spotkania na pierwszym w Polsce Horti Festiwalu, poświęconym hortiterapii. Umiejscowiony w Mrągowie przeprowadzony w myśl zasad CRS - ( uczestnicy mieli wstęp wolny i nieodpłatny) skupił wielu zainteresowanych rehabilitacją i psychoterapią diabetologiczą oraz innowacyjną w naszym kraju hortiterapią.
Spotykaliśmy się w Mrągowie na Horti Festiwalu - w formule otwartej, poświęconej działaniom w obszarach nowych metod zarówno w profilaktyce jak i terapii prozdrowotnej opartej na kontakcie z roślinami. Festiwal jest pierwszym tego typu wydarzeniem na Warmii i Mazurach, to formuła odbiegająca od przyjętego wzorca festiwalowych wydarzeń.
fot. St. Czachorowski
Ogromie ważne jest by rozmawiać ze sobą , by móc spróbować jak działa nowoczesna terapia cukrzycy z zastosowaniem metod neurolingwistycznego programowania, praktycznej psychologii motywacji i perswazji połączona z aktywnością ruchową wspartą działaniami hortiterapeutycznymi oraz nowoczesną dietą. Organizatorem Horti festiwlu był Instytut Hortiterapii, który wspólnie z naszymi ekspertami zachęcał do pracy w oparciu o metody aktywnego treningu, zróżnicowanego dla trzech grup uczestników: chorych, rodzin, terapeutów.
fot. Radio Olsztyn
Podstawowym założeniem programu "Natura i psychologia" i stosowanego na warsztatach treningu jest sprawdzona medycznie zasada, że podstawowym sposobem terapii cukrzycy zarówno I jak i II typu jest ruch (aktywność) i dieta, połączona z kontrolą wagi ciała oraz innych parametrów organizmu. Aby móc skutecznie realizować te zadania potrzebne jest odpowiednie przygotowanie psychologiczne, które z jednej strony sprowadza się do umiejętności efektywnego przekonywania i motywowania, zarówno przez terapeutów jak i zbudowania odpowiedniego nastawienia w rodzinach pacjentów („cukrzyca, spokojnie damy radę”) i samych chorych („cukrzyca, tym się da zarządzać”).
fot. Zofia Wojciechowska
W trakcie festiwalu zostały zorganizowany przez nas pokazowe treningi, które w połączeniu z hortiterapią (ogroderapią) dostarczyły przykładów zdrowego ruchu i aktywności. Zaprezentowano najnowszy "Raport o stanie cukrzycy 2014 r." przygotowany przez p. Edytę Wojtczak ( Novo Nordisk) jak również praktyczne możliwości zastosowania w diabetologii metod hortiterapii.
Mówiliśmy także o zasadach zdrowego, ale jednocześnie atrakcyjnego odżywiania się. Parady dr inż. Katarzyny Kowalcze - dietoterapeuty - spotkały się żywym zainteresowaniem.
fot. St. Czachorowski
Obecni na spotkaniu goście oraz osoby z cukrzycą zechciały się podzielić sowim problemem diabetologicznym. Cenne dla nas jako organizatorów było to, że przybyły one ze swoimi rodzinami. Trenerem na warsztacie komunikacji był znany Czytelnikom Diabetyka red. Krzysztof Mika, któremu ideę treningu udało się sprowadzić do hasła: „cukrzyca to nie wyrok, z tym da się żyć”. Istotnym elementem warsztatu i przeprowadzonego w grupie treningu jest uzdrawiający kontakt z naturą realizowany poprzez zajęcia hortiterapeutyczne. Wspomniany kontakt z naturą stanowi istotne novum w leczeniu cukrzycy. Dodatkowym elementem treningu (realizowanym w zależności od potrzeb) jest promocja i nauka zdrowego trybu życia. Warto zaznaczyć, że jako forma profilaktyki cukrzycy w trakcie Horti Festiwalu budziła duże zainteresowanie.
fot. St. Czachorowski
Rozmawialiśmy o wartości ogrodoterapii dla budowania relacji międzyludzkich i prozdrowotnym wykorzystaniu środowiska przyrodniczego, zdrowej ziemi jako zdrowym miejscu do życia. Gościem na Horti Festiwalu był przedstawiciel Stowarzyszenia "Dziedzictwo Natury", który w swej prezentacji ukazał zebranym w szerszym aspekcie wartość i możliwości probiotyków.
Zdając sobie sprawę, że cukrzycy towarzyszą problemy z nadwagą w tym dniu można było dokonać pomiaru tkanki tłuszczowej. Do udziału w Horti Festiwalu spontanicznie zgłosiła się p. Iwona Wilbik i to właśnie dzięki pracy jej Studia Prawidłowego Odżywiania i Likwidacji Nadwagi mogliśmy ocenić stan fizyczny naszego organizmu .
W czasie Horti Festiwalu każdy także mógł otrzymać magazyn " Diabetyk" - jako niezastąpione źródło informacji o cukrzycy umożliwiający edukację diabetologiczną.
Przytoczę opinię uczestników naszego Horti Festiwalu: " Cukrzyca to jeden z podstawowych problemów zdrowotnych ludzkości. W Polsce sytuacja jest równie poważna: choruje już prawie 3 mln ludzi. A zatem przeciwdziałanie cukrzycy staje się jednym z podstawowych warunków zdrowego życia Polaków. Każdy sposób jest dobry.
fot. Katarzyna Kowalcze i Zofia Wojciechowska
Pomysł połączenia psychologii, hortiterapii oraz klasycznej medycyny to nowatorskie podejście do problemów cukrzycy. to sposób na profilaktykę i jednocześnie sposób leczenia. Budowa dobrego nastroju, aktywności podatności na oddziaływania medyków zwiększa skuteczność profilaktyki i leczenia, dlatego wspomniane połączenie hortiterapii, psychologi i medycyny jest doskonały sposobem na poradzenie sobie z cukrzycą"
Więcej o programie, który jest już dostępny nie tylko na Mazurach ale także na Dolnym Śląsku w Zamku Książ przeczytacie tu - zapraszamy ! specjalna oferta czeka na zainteresowanych tematem
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję serdecznie za pozostawiony komentarz pod tym postem