piątek, 26 września 2014

Horti Festiwal pod patronatem Radia Olsztyn

Na Mazurach w Mrągowie 29 września spotykają się miłośnicy ogrodów, by zapoznać się z nowatorską w Polsce dziedziną, opartą na wykorzystaniu ogrodu do zajęć relaksacyjnych i rehabilitacyjnych. Ogrody terapeutyczne projektowane są z myślą o konkretnych grupach osób o podobnych schorzeniach mających z nich korzystać. Dostosowane do potrzeb, stwarzające komfort i bezpieczną przestrzeń tak by pacjenci mogli w pełni wykorzystać dary zielonej terapii.
Terapia w ogrodach specjalistycznych odbywa się na dwóch poziomach: biernym i czynnym. Pierwszy z nich polega na przebywaniu, przemieszczaniu się w granicach ogrodu a także czerpaniu radości z obserwacji i odczuwaniu przestrzeni wszelkimi zmysłami. Wymaga ona wyciszenia, porzucenia dotychczasowych trosk, aby w pełni móc korzystać z dobroci natury. Natura i psychologia - połączenie wprost idealne dzięki, któremu można doskonale poprawić kondycję fizyczną i psychiczną, to remedium na wiele chorób m.in.: krążenia oraz m.in. ADHD u dzieci. Zajęcia oparte na hortiterapii stymulują wiele czynności życiowych organizmu stwarzając korzystne biopole do odbudowy relacji międzyludzkich.
Horiterapia - program Ogrody Zdrowia - to unikalna w skali Polski inicjatywa. Instytut Hortiterapii i nasze programy dają możliwość zapoznania się z zasadą zajęć opartych na kontakcie z roślinami z zastosowaniem nowych technik rehabilitacji oraz relaksu w zielonej przestrzeni środowiska naturalnego. Dziś zapraszamy do udziału w warsztatach o interaktywnej formule. Jesień kocha sztukę, która o tej porze roku zadomawia się w nie tylko w muzeach, galeriach, izbach pamięci, teatrach czy kinach - ona jest ciągle obecna. Na Ziemi Mrągowskiej widać ją nad jeziorem w odbiciu kolorujących o tej porze drzew. Szybki rytm i różne funkcjonuje naszego organizmu wymagają czasem oddechu. Doskonały klimat jaki panuje w Mrągowie sprzyja ekspozycji uroków przyrody. W takcie hortifestiwalu zobaczymy wystawę prac obrazującą cudna warmińskiej i mazurskiej ziemi. Nowoczesność ogrodoterapii polega na aktywnym uczestnictwie w życiu ogrodu. Opiera się na wykonywaniu całorocznych prac pielęgnacyjnych (nawadnianiu, oczyszczaniu przekwitniętych kwiatostanów, pieleniu, grabieniu) a także sadzeniu roślin i zbieraniu owoców.
Człowiek staje się nieodłączną częścią takiego ogrodu, czuje się za niego odpowiedzialny, jest panem pewnej przestrzeni z którą się utożsamia. Czasem tylko obserwuje lub wykonuje przez pracę medytację czynności. Proste "strzelenie" zdjęcia to także efektowne zielone safarii - zapewnijące satysfakcję z bycia w środku przyrody. W Polsce dziedzina hortiterapii wchodzi dopiero w fazę rozwoju. Zagraniczne przykłady ogrodów terapeutycznych świadczą o tym, ja pozytywne efekty przynosi inwestowanie w środowisko naturalne i jego świadome wykorzystanie. Hortiterapia to doskonały czynnik wspomagający rehabilitację oraz służący ochronie środowiska naturalnego, adresowana do 4 pokoleń, a także różnych grup jest narzędziem aktywizującym. Dlatego też wybraliśmy początek jesieni by spróbować zauroczyć naszych Gości Mazurami, naszymi ogrodami i cudem kultury, a przede wszystkim osobliwością przyrody. Darami jesieni. Obfitością sadu i ogrodu, urodzajem pól. Proste i niewyszukane potrawy niegdyś królowały na stołach Warmiaków i Mazurów, którzy siadali dookoła stołu i jedli ze wspólnej misy. Mazurska kuchnia zaspokoi nawet najbardziej wyszukane podniebienia. Regionalnych specjałów turyści powinni szukać w lokalach oznaczonych specjalnymi tablicami "Dziedzictwo kulinarne – Warmia, Mazury i Powiśle” oraz na imprezach promujących zdrową żywność, opartą na lokalnych produktach. Szukać będziemy także takich miejsc, które zasługują na specjalny certyfikat dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze.
Do najciekawszych zakątków Ziemi Mrągowskiej dotrzemy łatwo i bez problemu pieszo lub rowerem. Mamy przepiękne drogi o różnej nawierzchni (asfaltowej, gruntowej, żwirowej, utwardzone itd.) wspaniale nadającej się dla rowerzystów i piechurów, które często prowadzą krętymi zielonymi alejami. Aby ułatwić aktywnemu turyście zwiedzanie Ziemi Mrągowskiej postanowiliśmy swoją ofertę wzbogacić o możliwość poznania tego czym zajmujemy się w Instytucie Hortiterapii. Mazurskie ogrody klasztorne, przy zamkowe i te proste wiejskie.
Razem z nami zapraszam Gazeta Olsztyńska - OSOBIŚCIE Zapraszam na festiwal myśli by poszerzyć możliwości naszego organizmu. Opracowaliśmy specjalny program MAZURY DLA DIABETYKÓW. Kraina tysiąca jezior - Mazury - tu łatwo o przygodę, czas inaczej płynie, wiele się można nauczyć przebywając wśród mrągowskich lasów. Do Państwa dyspozycji jest wypożyczenia roweru, w biurze Informacji Turystycznej uzyskać można informację o stworzonych ścieżkach rowerowych. Ale jeszcze nim pojedziemy rowerem w poszukiwaniu babiego lata - proszę zrobić przystanek w Gościńcu Molo, w centralnej części miasta Mrągowa i wziąć udział w Horifestiwalu. Natura i psychologia w walce z cukrzycą - chwila na pomiar glukometrem, relaks i sympatyczne zajęcie - nauka wykonania bukietu dla drogiej osoby i troszkę edukacji jak być bardziej otwartym nie tylko na rowerowe eskapady ale i ciszyć się spotkaniem na szlaku i w komunikacji z innym człowiekiem. Informacje o Hortifestiwalu znajdziecie Państwo na stronie Instytut Hortiterapii oraz w naszej Informacji Turystycznej. 29.09.2014 r. Mrągowo Gościniec Molo ;ul. Jeziorna 1B Centrum Edukacji Ekologicznej - Ekomarina Mrągowo "Natura i psychologia przeciwko cukrzycy", prowadzenie mgr Zofia Wojciechowska - Instytut Hortiterapii 11.00 Seminarium - Hortiterapia, Nowe metody w diabetologii 11.30 Ogrody Zdrowia - prezentacja projektu i warsztat komunikacji 12.30 Natura i psychologia przeciwko cukrzycy - interaktywne warsztaty z diabetologiem 14.00 warsztaty hortiterapii - Instytut Hortiterapii, mgr Zofia Wojciechowska 15.00 Zielony Pomost - wspólny spacer hortiterapeutyczny nad jeziorem Czos - pogadanka i wykład w terenie 15.30 Kreacja czasu i miejsca zajęcia praktyczne z hortiterapii 16.00 zwiedzanie Ekomariny i Centrum Edukacji Ekologicznej 16.30 Uroczyste zakończenie Hortifestiwalu Wręczenie pamiątkowych dyplomów

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję serdecznie za pozostawiony komentarz pod tym postem