sobota, 12 stycznia 2013

Tak trudno nie tęsknić do wiosny...



Tak trudno nie tęsknić do wiosny….
Zima zaś bywa inspiracją wielu pomysłów.  Czas chłodów i zaśnieżonych dni sprzyja sportowej aktywności a mróz za oknem mobilizuje czasem do napisania wiersza. Można się zaszyć w domowym cieple… albo też wybrać z nami na wizytę- tym razem do Akademii Seniorów Warmii i Mazur.

Na czym polega Akademia Seniorów Warmii i Mazur? To nowa przestrzeń aktywności wykreowana w środowiskach senioralnych w miejscowościach województwa warmińsko-mazurskiego. Głównym celem  Akademii  jest  to zwiększenie aktywności społecznej, obywatelskiej i lokalnej osób starszych i osób działających na ich rzecz oraz przyczynienie się do systemowej poprawy sytuacji seniorów w regionie, zwłaszcza w miejscowościach, gdzie środowiska seniorskie są mało aktywne.

Co chcemy osiągnąć zapraszając środowiska seniorskie do współpracy? Przede wszystkim wzajemny rozwój  i budowanie relacji wśród 4 pokoleń Polaków zarówno w kraju jak i poza granicami. Dlatego chcę podzielić się dobrymi praktykami i proponuję kolejną wizytę na naszych spotkaniach. Mam nadzieję, że uda mi się zarazić wizją działalności na rzecz etnobotaniki i hortiterapii słuchaczy Akademii Seniorów Warmii i Mazur a także pisząc do magazynów zainteresować polonijne środowiska seniorów.

Twórcom Akademii zależy na  zwiększeniu aktywności edukacyjnej osób starszych, to także rozwój oferty edukacyjno-kulturalnej dla osób starszych, a tym możemy pochwalić się przed innymi. Istotną rolą Akademii- w/g koordynatora programu K. Marusińskiego jest zwiększenie wiedzy i aspiracji poznawczych, a także zwiększenie motywacji do uczenia się dla zachowania aktywności, w tym zwłaszcza osób starszych pozostających w niekorzystnej sytuacji – mieszkańców terenów wiejskich i małych miast, zaniedbanych dzielnic. Przekonana jestem, że zasada ta jest także adekwatna w przypadku polonijnych środowisk senioralnych.

Zapraszam zatem na zajęcia  do Akademii Seniorów Warmii Mazur, które odbywają  się u nas w grupach , a także prowadzimy je indywidualnie. Dzięki konkretnym efektom w postaci prac z zajęć hortiterapii np. kompozycji florystycznych, własnoręcznie wykonanych - zdobiących wnętrze domu czy przestrzeń stanowiącą wymarzone miejsca wypoczynku w psychice uczestników zajęć uczestniczących gromadzone są pozytywne emocje. Kreatywnie spędzony czas pozwala odzyskać spokój. W poczuciu dobrze spełnionego obowiązku - przyjemnie jest posiedzieć przy kawie czy herbacie.

W Akademii Seniorów Warmii i Mazur przygotowaliśmy okolicznościowe kompozycje zawierające elementy tradycyjnych roślin stosowanych do dekoracji adwentowych wieńców, typowych dla zwyczajów mazurskich.


 Mamy wiele planów związanych z Nowym Rokiem oraz życzenie z nadzieją dla wszystkich by,  historia, tradycja i sztuka ludowa powstała na Mazurach została ocalona od zapomnienia. Zbieramy relacje związane z regionem, gdyż  jest to wspólnym  dziedzictwem kulturowym. Sposób tworzenia ozdób to także rękodzielnictwo, które warte jest utrwalenia. Na zajęciach Akademii każdy z uczestników  dzielił się rodzinną historią związaną z Bożym Narodzeniem.

W Polsce działa wiele organizacji pozarządowych zajmujących się współpracą ze środowiskami seniorskimi, tworzy się programy np. na ternie Mazur działa zapis Wojewódzkiego Programu na Rzecz Osób Starszych na lata 2009 – 2013 „Pogodna i bezpieczna jesień życia na Warmii i Mazurach  Akademia Seniorów Warmii i Mazur jest to inicjatywą Sieci na Rzecz Seniorów Warmii i Mazur, Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa oraz bezpośredniego realizatora projektu, Mazurskiego Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej MSAL z Orzysza.  Akademia Seniorów Warmii i Mazur działa także na terenie Mrągowa, głównym koordynatorem projektu jest Krzysztof Marusiński, lokalnym realizatorem powierzonych zadań ASWiM  i współpracującą jest autorka, red. Zofia Wojciechowska.

 Program Pomost zaprasza wszystkich, czekamy na wasze inspiracje.


Kontakt e-mail: 
programpomost@gmail.com


Relacja ze spotkania Akademii Seniorów Warmii i Mazur pt. Hortiterapia- rośliny leczą i zdobią http://hortiterapia.blogspot.com/2013/01/hortiterapia-w-akademii-seniorow-warmii.html








Hortiterapia w połączeniu z florystyką to rodzaj wszechstronnego oddziaływania na zespół wielu czynności fizycznych oraz psychicznych.

Zainscenizowane spotkanie z przyrodą miało na celu zapoznanie wszystkich uczestników z darami przyrody. Umiejętność rozróżnienia owoców, warzyw, nasion i traw, materiału zimowego występujących w florze i faunie ziemi mazurskiej stanowiły elementy tworzenia kompozycji. Dekoracje pochodzą ze zbiorów pozyskanych zarówno w ogrodach, na działkach oraz na polach i w lesie. Wszystkie materiały użyte w spotkaniu z hortiterapią  służyły rozwijaniu wyobraźni i poznaniu zasad rządzących światem natury.

Przemijanie pór roku, cechy charakterystyczne zmieniających się w swym wyglądzie roślin- były przedmiotem rozważań. Można było zaznać przyjemności konwersacji- radość rozmów z książką o ziołach i roślinach. Wspólne czytanie i przeglądanie literatury ekologicznej, użycie i zastosowanie przeróżnych technik artystycznego  wyrazu  podczas zajęć miało wpływ na wybór odpowiedniego materiału roślinnego.
20121221135



foto; GOOGLE
foto: Zofia Wojciechowska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję serdecznie za pozostawiony komentarz pod tym postem